Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області попереджає про небезпеку розвитку та поширення карантинних організмів.

Білий американський метелик! Нагадаємо, що небезпека американського білого метелика обумовлюється надзвичайно високою прожерливістю гусениць та високою плодючістю самок, яких в одному гнізді знаходиться понад 500 штук. Гусениці з 7-8 кладок яєць здатні повністю знищити листя на дереві середніх років. При об’їданні листової поверхні на 50 % врожай втрачається на 50-55%, а при об’їданні листя на 75 % врожай  практично відсутній. Неодноразове знищення листя приводить до загибелі дерева.

Оптимальними для розвитку американського білого метелика є температури в межах 23-25°. За температур 30-32°С і вологості повітря нижче 50 % (гинуть кладки яєць та гусениці першого і навіть другого віку через нездатність споживати загрубілий корм. За температури 35-37°С гинуть навіть гусениці старших віків. Проте шкідник добре пристосувався до різних кліматичних умов.

Постійні запобіжні заходи захисту багаторічних насаджень дадуть змогу не тільки позбавитись від американського білого метелика, але й зменшать кількість інших шкідників на плодових та декоративних деревах.

Подекуди американський білий метелик пройшов усі етапи розвитку і на сьогодні АБМ другого покоління починають шукати місця для заляльковування. Тому в осінній період необхідно знищувати всі  рослинні рештки під деревами, очищати відмерлу кору дерев та перекопувати пристовбурні кола для знищення резервації шкідника.

Разом з тим, не слід забувати і про інші карантинні організми - амброзію полинолисту та повитицю польову, які поширені на території Кіровоградської області

Амброзія полинолиста - однорічна яра рослина. Розмножується насінням, яке утворює у великій кількості. Бур`ян надмірно висушує і виснажує грунт, а при великому забур`янені культурні рослини гинуть. Квітковий пилок амброзії полинолистої шкідливий для людини і є сильним алергеном.

Зараз рослини амброзії полинолистої знаходяться в стадії утворення насіння. Тому зусилля всіх людей повинні бути направленні на знищення амброзії, щоб недопустити засмічення грунту.

Найбільш високоефективний метод боротьби з амброзією зараз є видалення рослин разом з корінням. На сільськогосподарських угіддях застосовують агротехнічні прийоми боротьби, а де можливо - гербіциди, ефективні проти однорічних дводольних бур’янів.

Повитиця польова – рослина-паразит, живлячись за рахунок інших рослин, призводить до їх загибелі. На сьогодні повитиця польова знаходиться в стадії формування насіння.

Важливе значення в боротьбі з повитицею мають заходи на необроблених грунтах,   у т.ч. узбіччях доріг. Нерідко такі площі стають причиною розповсюдження насіння повитиці на культурні площі. Скошувати вогнища повитиці польової необхідно із захватом півтораметрової захисної зони. Після чого скошену масу обробити гербіцидами, висушити й вивезти. А на територіях, де була поширена повитиця польова, провести глибоку зяблеву оранку на глибину 27-30 см або перекопати грунт, якщо площі ураження незначні. Тому що глибоко в грунті насіння повитиці за сприятливих умов хоч і проростає, але сходи не з’являються.

Бактеріальний опік плодових – небезпечне карантинне захворювання плодових насаджень.

Основні прояви хвороби – некрози, уражені пагони загинаються у вигляді гачка (характерно саме для бактеріального опіку і спостерігається здебільшого влітку). Якщо ураження незначні  - доцільно восени в період спокою рослин здійснити видалення ділянок, обрізування гілок з некрозами, захоплюючи до 50 см здорової тканини. Інструмент обов’язково дезінфікувати після кожного зрізу. Рани замазувати садовим варом. Якщо дерево сильно уражене – доведеться його викорчувати і знищити шляхом спалювання. Враховуючи розповсюдження бактеріального опіку та складність виявити хворобу візуально до явних проявів хвороби, саджанці для посадки молодого саду необхідно купувати в спеціалізованих, перевірених місцях -  магазинах, на ярмарках при наявності фітосанітарних документів (карантинного сертифікату, акту фітосанітарного контролю або висновку фітосанітарної експертизи).

З метою приведення до належного фітосанітарного стану території  району та його утримання всім громадянам і посадовим особам необхідно постійно вживати заходів по знищенню карантинних об`єктів.

За більш детальною інформацією з зазначиного питання або отримання будь-яких інших консультацій з питань карантинну та захисту рослин звертатись за телефоном: ,(0522)24-63-36 м.Кіровоград, вул.Тараси Карпи, 84;  та смт. Петрове, вул. Степняка Кравчинського 3, т 0673773186.

Головний спеціаліст  відділу контролю

за обігом засобів захисту рослин

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області                                                                   В.Коваленко.