ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО РАЙОН

Дата утворення – 1923 рік.
    Центр – смт. Петрове.
    Відстань від обласного центру – 119 км.
    Петрівський район розміщений у південно-східній частині Кіровоградської області та межує на північ з Олександрійським районом, на захід з Новгородським і Долинським районами Кіровоградської області, на південь і схід – з Дніпропетровською областю.
     Населення району станом на 1 листопада 2013 року становить 23 744 тисяч чоловік.
     Територія району становить 119494 га, або 1195 кв.км.
     Водні ресурси. Гідрографія Петрівського району представлена річками, водосховищем, ставками і підземними водами. Річки району належать до басейну Дніпра, що несе свої води у Чорне море. Найбільшою річкою району є р.Інгулець, остання права притока Дніпра. З правого берега в річку Інгулець впадають річки Бешка і Верблюжка, з лівого - річка Жовта. Ці річки являють собою типово степові потоки, що влітку навіть пересихають. Підземні води на Петрівщині представлені рядом водоносних горизонтів, що залягають на різній глибині і мають тісний зв’язок з геологічною будовою та рельєфом місцевості. Водоносний горизонт на кристалічних породах, багатий на воду задовільної якості, широко використовується населенням шляхом створення колодязів і свердловин. В межах району налічується 60 ставків загальною площею дзеркала 540 га. Крім того, в межах району на р. Інгулець збудоване водосховище площею 1750 га.

Рельєф району хвилястий, розсічений річними долинами, багаточисельними балками та ровами. По характеру рослинного світу територія району відноситься до підзони різнотрав’яних злакових степів Придніпровського округу, північно-західних степів.
    Клімат помірно контенентальний, напівзасушливий. В долинах річок і глибоких балках спостерігаються кристалічні породи, корисні копалини, граніт, вугілля, уран, графіт, пісок, залізна руда.
    Грунтовий покрив. Згідно агрогрунтованому районуванню проведеному Українським науково-дослідницьким інститутом землеробства, територія Петрівського району входить в південно-східну частину Кіровоградської області, де земельний покрив порівняно однаковий. В долинах рік - алювіальні грунти, на схилах долин і водорозділах переважають звичайні середньогумусні чорноземи, і тільки в південній частині району частково вклинаються малогумусні чорноземи. Природна рослинність району характеризується наявністю невеличких лісків, степових чагарників (терників). В деревостої лісків переважають низькорослі дерева – дуб, ясен, клен і інші. Росте ліщина, глід. Є терен, дереза, шипшина, ожина, степова вишня, багато трав.

По адміністративному поділу район розділений на 2 селищні і 13 сільських рад, до складу яких входить 39 населених пунктів.

На території району функціонують 26 бібілотек, 22 клубні установи, 2 дитячі музичні школи,13 загальноосвітніх навчальних закладів, 1 навчально-виховний комплекс, 1 НВК "Загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ст.-гімназія", дитяча спортивно-юнацька школа „Олімп”, 7 музеїв.
    В районі працює Петрівська центральна районна лікарня, 5 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, 2 сільські лікарські амбулаторії.

На території району діють такі релігійні громади:
Українська православна церква с.Нового Стародуба, с.Володимирівки, с.Чечеліївки, смт.Балахівки, смт.Петрового, с.Іскрівки,с.Петрівського, с.Луганки, с.Червонокостянтинівки Московської патріархії. Українська православна церква cмт. Балахівки, с.Водяного Київського патріархату.
Церква Євангельських християн-баптистів с.Нового Стародуба, с.Червоносілля, с.Рядового, с.Володимирівки Всеукраїнського Союзу Об`єднань Євангельських Християн-баптистів.
Церква Божа «Церква Ісуса Христа» смт.Петрового, с.Зеленого, Союзу «Церкви Божої України».
Релігійна громада Християн віри Євангельської „Церква Божа в пророцтвах”.
Об`єднання релігійних громад Християн віри Євангельської „Церква Божа в пророцтвах в Україні „Воскресіння” с.Нового Стародуба.