ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА РАЙОНУ

Родюча, хлібосольна і щедра на талановитих людей Петрівська земля.


   Петрівський район є батьківщиною багатьох талановитих людей, революціонерів, діячів культури, літератури. Вихідцями з району є: український літературознавець – славіст член-кореспондент Академії наук України Г.Д.Вервес – уродженець села Петрове, український вчений-агромеліоратор, член-кореспондент Академії наук України М.О.Тюлєнєв – уродженець села Ганнівка, революційний народник Леонід Аполлонович Дическуло, який брав участь у групі „чайковців” (Одеса, 1874) і ходіння в народ, а у 1988 році примкнув до „південних” бунтарів, письменник І.С. Хоменко, уродженець села Зеленого, йому належить збірка віршів „Дуби нам схиляються”, „Солов’їні світанки”, „Живе зерно”, драматична поема „Марина Чурай”, твори для дітей; співак, народний артист України О.М. Таранець теж уродженець села Зеленого; письменник, революціонер-народник С.М. Степняк-Кравчинський, уродженець села Новий Стародуб, заслужений лікар УРСР М.І. Попов, уродженець села Новий Стародуб. Вихідцями з району є Герої Радянського Союзу: Ткаченко П.П. – уродженець села Федорівка, Онищенко Г.Х. – уродженець села Ганнівка, Бурда С.К. уродженець села Вовчанка, Щур - Ф.А. уродженець села Чечеліївка, Погорілий С.О. – уродженець села Новий Стародуб, Галуган І.Ф. – уродженець села Баштине, Дригін В.М. – уродженець села Чечеліївка. Повні кавалери ордена Слави: Ковпак Олексій Павлович, Косолапов Віктор Григорович. Гордість Петрівщини – відважний моряк, контр-адмірал М.Г.Байсак, прототип головного героя роману Василя Кучера „Голод” Михайла Бойчака. Михайло Григорович Байсак автор кількох книжок, лауреат літературної премії імені Фадеєва.

На державний облік в районі взято 27 пам'яток історії та 168 археології, 8 архітектури та містобудування. Пріоритетними напрямками діяльності відділу культури з пам'яткоохоронної справи є виконання Закону України 'Про охорону культурної спадщини' щодо забезпечення державної охорони пам'яток культури.

Наприкінці XVII століття, після перемоги Богдана Хмельницького під Жовтими Водами, вихідці із Запорізької Січі почали поселятися на берегах р.Інгульця. Ожили історичні місця, густо политі кров`ю запорізьких козаків і селян. Як пам`ятники тих часів навколо селища і досі височать козацькі могили – Бекетова, Січова, Стареча. За селом Іскрівка, біля річки Інгулець, знаходиться могила капітана війська Запорізького Сави Самодриги. Могила знаходиться під масивним Хрестом-монументом. Хрест-монумент цінний, як архітектурна пам’ятка XVIII століття.

В цьому є селі, Іскрівці, в Хресто-Воздвиженському храмі знаходиться рака з мощами святого священномученика Миколи Іскрівського, колишнього священника храму (1905-1919 роки), який славився добрими справами, даром цілителя та провидця. На території с.Іскрівки, також, знаходиться цілюще джерело святого священномученика Миколи Іскрівського та джерело святої великомучениці Параскеви П`ятниці.

Події Другої світової війни залишили гіркий слід у пам`яті Петрівчан та закарбувалися в гранітному камені для вічної пом`яті нащадків. Кожен пам`ятник – це хвилююча розповідь про ратні і трудові подвиги народу. Петрове – перший районний центр Кіровоградської області, звільнений від німецько-фашистських загарбників. На території району знаходяться:   - 19 братських могил радянських воїнів ( у кожному селі району, де була хоча б короткотермінова сутичка з ворогом), на плитах біля яких викарбувано імена багатьох з тих, хто спить вічним сном.   - 3 пам’ятники воїнам – землякам ( в смт.Петрове, с.Баштине, с.Петрівське).

Меморіальний комплекс в селі Зеленому увічнює подвиги радянських людей в роки Другої світової війни. В селі Ганнівці знаходиться могила Героя Радянського Союзу Г.Х.Онищенка; в смт. Петровому пам’ятник радянським танкістам (постамент «Танк», розвилка доріг с.Райполе – с.Олександро-Мар’ївка). Пам’ятний знак воїнам-визволителям стоїть в смт.Балахівці (біля дороги на м.Олександрію), нагадуючи прийдешньому поколінню про безсмерний подвиг.

В 1995 році в смт.Петровому відкрито Пам’ятний знак героям-землякам (стела біля районного будинку культури і районного музею історії).

В смт.Петровому знаходиться пам’ятник трудової слави - трактор „Універсал”.
        В Петрівському районі працюють 6 музеїв, з них 5 – громадських, 1 – районний музей.

Під охороною в районі знаходиться 168 пам’ятників археології, 31 пам`ятка історії та культури Згідно Закону України „Про місцеве самоврядування” за збереження, охорону пам`яток відповідають сільські та селищні ради.

 

КЛУБНІ УСТАНОВИ


Мережа клубних установ:

- 20 установ, з них:

- 1 Районний будинок культури;

- 14 сільських будинків культури;

- 5 сільських клубів.

 

Петрівський Районний будинок культури Юридична адреса:

вул. Центральна,45, смт Петрове, Кіровоградська обл., 28300, тел.9-70-08


         В районі чотири аматорських колективи носять звання «народний»:театр малих форм «ОБРІЙ» Петрівського РБК, фольклорний ансамбль автентичного співу «ДЖЕРЕЛО» Олександрівського СК, жіночий вокальний ансамбль «ТОПОЛЯ» Володимирівського СБК, жіночий вокальний квартет «ЕЛЕГІЯ» Петрівського РБК.


БІБЛІОТЕКИ ПЕТРІВСЬКОГО РАЙОНУ


            Одним із основних завдань роботи бібліотек є завдання працювати над забезпеченням громадян повною і об’єктивною інформацією шляхом вільного і рівноправного доступу до бібліотечних ресурсів, до мережі Інтернет, забезпечення бібліографічно-інформаційного обслуговування користувачів для розвитку освіти, культурного збагачення, удосконалення господарської діяльності та поінформованої участі в демократичному суспільстві і т.ін.

         Бібліотеки співпрацюють з місцевою владою, державними та громадськими організаціями району, продовжено роботу щодо поліпшення становища жінок та сприяння гендерної рівності у суспільстві, діяльності ПЦРІ .

         Мережа бібліотек району:

         20 бібліотек, з них:

         -ЦРБ (Петрівська центральна районна бібліотека);

         -РДБ (Петрівська районна дитяча бібліотека);

         -1селищна бібліотека;

         -17 сільських бібліотек

 

ПЕТРІВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА

 

Юридична адреса: вул. Центральна, 38, смт. Петрове, Кіровоградська обл, 28300 тел.9-62-85.

При бібліотеці діє молодіжний клуб “ГАРМОНІЯ” (морально-етичне становлення молоді).

З жовтня 2003 року при бібліотеці почав діяти Петрівський інформаційний центр “Мережа громадянської освіти” , який був створений завдяки участі Обласної інформаційної служби (що діє на базі Кіровоградської ОУНБ ім. Чижевського) у проекті “Мережа громадянської освіти”, підтриманим Національним Фондом Демократії (США).

Метою діяльності  центру є:

 -повне задоволення запитів користувачів необхідною інформацією на електронних носіях, у тому числі, за допомогою мережі Інтернет;

-формування контингенту користувачів ІРЦ. Залучення до центру користувачів різних соціальних груп: учнів, студентів, лідерів громадських організацій, представників місцевої влади, органів самоврядування;

-підтримка правової освіти населення через широке використання довідково-правових баз України.

Бібліотека проводить рекламні заходи, виступи в ЗМІ з метою донесення інформації про ІРЦ до населення, проводить консультації, бесіди зі своїми користувачами. При цьому, користувач не тільки одержує доступ до ресурсів, але й може навчитися основам  роботи  з комп'ютером і в мережі Інтернет .

Особливо актуальною темою являється робота з сучасними онлайн-сервісами,  такими  як: реєстрація на ЗНО, взяття довідок від різних органів, оплата комунальних послуг, замовлення квитків та інші послуги, які суттєво допомагають  нам у житті та економлять наш час.

Ведеться робота над оформленням та наповненням веб – сторінки Петрівської центральної районної бібліотеки . З'являються нові розділи, додаються нові статті, оновлюється виставлена раніше інформація, оперативно висвітлюються останні важливі події, які відбулися в бібліотеці. Ведеться робота над поповненням електронних баз даних. ”Статті”, “Книги”, “Краєзнавство”. ЦРБ бере участь в веденні Кіровоградського регіонального центрального краєзнавчого кооперативного каталогу, надсилаючи до нього опис місцевої газети “Трудова слава”.

Також до послуг користувачів понад 36 тисяч примірників літератури з різних галузей знань, де кожен читач може підібрати собі книгу до смаку та великий асортимент  періодичних видань.

         Петрівська районна дитяча бібліотека

Юридична адреса: вул. Літвінова,12, смт Петрове, Кіровоградська обл. 28300 тел. 9-60-28

  Петрівська  районна дитяча бібліотека є  головним спеціалізованим бібліотечним закладом , що забезпечує реалізацію державної та регіональної політики у сфері культури в інтересах дітей; надає їм всебічну інформацію; сприяє популяризації дитячого та сімейного читання, освітньо-виховному процесу та організації дозвілля дітей і підлітків .

  Щороку бібліотека обслуговує    1.8  тис.  користувачів дітей, вчителів, вихователів дошкільних навчальних закладів, батьків. До  послуг користувачів бібліотеки   16 000  примірників книг, 35 назв періодичних видань .

Крім  цього користувачі районної дитячої бібліотеки мають можливість задовольнити свої  інформаційні потреби завдяки роботі Інтернет центру  з наданням безкоштовного доступу до  Інтернету, створеного завдяки перемозі  в  четвертому раунді конкурсу проектів   «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» в рамках Міжнародної програми «Бібліоміст». Доступ до мережі Інтернет  надається за рахунок бюджетних коштів.  

Петрівська районна дитяча бібліотека має свій сайт   petrovolib.pp.ua  та сторінку у  Facebook. Бібліотека є  зоною  -WI-FI

Залученню користувачів-дітей до книги, мистецтва, організації їхнього дозвілля великою мірою сприяють соціокультурні заходи, що відбуваються у тісній співпраці з місцевими школами, навчально-виховними комплексами,   районним музеєм історії.

З користувачами дітьми проводиться  індивідуальна та масова робота, яка включає велику кількість заходів, різноманітних за тематикою і формою. Поряд із традиційними літературними годинами, ранками, іграми, оглядами все більшого поширення набувають нові форми заходів, серед яких мультимедійні презентації, віртуальні подорожі, веб-розвідки, скайп-зустрічі, квести , різноманітні акції, конкурси тощо.

Бібліотекарі  працюють  не тільки у своїх закладах, а й у літніх оздоровчих центрах для дітей.  Проводиться активна роботу по залученню потенційних користувачів  через бібліотечні акції.   

В районній дитячій бібліотеці    працюють   3 клуби за  інтересами, зокрема: «Умілі ручки»,  «Інтернет Чомучки» та «Книга і лялька»

       Щорічно бібліотека є  учасницею  Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія», Всеукраїнського тижня дитячого читання, Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі  канікули».

ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ МУЗЕЙ ІСТОРІЇ

Юридична адреса: вул. Центральна 43, смт Петрове, Кіровоградська обл. 28300.

 

Петрівський районний музей  історії було відкрито у 1967 році.Основними напрямами музейної діяльності є культурно-освітня, науково-дослідна, інформаційна діяльність, комплектування музейних зібрань, експозиційна, фондова, видавнича. На даний час  він має 3 виставкові зали , експозиції розповідають про історію становлення та розвитку Петрівського району. В районному музеї історії налічується 850 одиниць основного фонду та 900 одиниць науково-допоміжного фонду .

Основними темами комплектування фондів є :

  1. Заселення краю
  2. Петрівщина в період Другої світової війни
  3. Колективізація та голодомор 30-х років.
  4. Відбудова народного господарства
  5. Декоративно-ужиткового мистецтво Петрівщини 
  6. Гордість Петрівщини
  7. Герої нашого часу
  8. Сучасність
  • Нумізматика

Проводяться виставки створені Українським інститутом національної пам’яті та тематичні виставки до календарних свят та пам’ятних дат. Також було проведено акцію « Музей громаді та суспільству» з метою  зібрання матеріалів, що розповідають про традиції, ремесла та побут нашого краю.

В районному музеї проводиться робота щодо вивчення історії сіл району та життя і творчості видатних вихідців району.

Музей бере активну участь в житті району. Такі свята, як: Масляна, 8 березня, День Перемоги,  Святкування річниці заснування смт Петрове, День захисників Вітчизни, День ліквідатора та День працівників сільського господарства  готуються за матеріалами, що стосуються цих дат зібраними саме в музеї .Також під час проведення заходів в парку смт Петрове  експонувалися пересувні виставки : « Масляну гуляємо весну зустрічаємо», « Герої твої Петрівщино», «Втрати Петрівщини від фашизму»,  « Петрівщина  у часі»» , тематична виставка « Історія краю в обличчях та документах» до 245 річниці смт Петрове.