Ініціатива «Партнерство «Відкритий Уряд» спрямована на об‘єднання зусиль урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян.

Ініціатива започаткована на сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2011 року лідерами 9 організацій громадянського суспільства та 8 урядів (Бразилія, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південна Африка, Великобританія та США). Станом на 1 липня 2018 року до Ініціативи приєднались вже 75 країн та 17 субнаціональних урядів.

  • У рамках реалізації Ініціативи уряди країн-учасниць спільно з громадянським суспільством розробляють та реалізують дворічні національні плани дій. Кожен план дій повинен містити конкретні, амбітні зобов’язання, спрямовані на удосконалення прозорості, підзвітності та громадської участі.

Україна є членом Ініціативи з 2011 року. За цей час Урядом спільно з громадянським суспільством реалізовано 2 дворічні плани дій, реалізація 3-го плану триває. У рамках реалізації попередніх планів дій запроваджено державне фінансування політичних партій, доступ до відкритих даних та архівів комуністичного режиму, Єдиний веб-портал використання бюджетних коштів, систему електронних публічних закупівель «ProZorro», електронні петиції, ЕІТІ стандарти, електронні декларації тощо.

Відеоролик про Ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд» можна переглянути за посиланням:https://www.youtube.com/watch?v=B_WeADzVgjI .

 

Нові пріоритети України в рамках Партнерства «Відкритий Уряд»: спільне творення

12 квітня 2018 р. у Клубі Кабінету Міністрів України відбувся захід «Партнерство «Відкритий Уряд»: визначення пріоритетів України на 2018 – 2020 роки».

Під час свого виступу на тему  «Відкритий Уряд»  в Україні: досвід партнерства» Державний секретар Кабінету Міністрів Володимир Бондаренко наголосив, що для нього особисто дуже важливою є готовність інститутів громадянського суспільства брати на себе відповідальність за розроблення та виконання заходів у рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». «Секретаріат Кабінету Міністрів відкритий до партнерства з громадськими експертами і прагне налагоджувати урядово-громадську співпрацю», – підкреслив Володимир Бондаренко.

Державний секретар Кабінету Міністрів також повідомив, що на початку року вже відбулися відкриті засідання робочих груп Координаційної ради з провадження Ініціативи в Україні, які напрацювали низку пропозицій. Крім того, мають відбутися обговорення в регіонах.

 «Пропозиції до плану дій на 2018 – 2020 роки формуються в контексті Цілей сталого розвитку, що сприятиме прискоренню виконання Україною зобов’язань у рамках Порядку денного сталого розвитку 2030», – зазначив Володимир Бондаренко.

У заході також взяли участь Міністр Кабінету Міністрів, співголова Координаційної ради з питань реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» Олександр Саєнко, заступник директора Представництва Програми розвитку ООН в Україні Блерта Чела, фахівець з реалізації програм відділу підтримки міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» Хелен Турек, стратегічний радник міжнародного фонду «Відродження» Тарас Качка, члени Координаційної ради з питань реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», представники органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства.

Співголова Координаційної ради з питань реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» від громадськості, менеджер проектів урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» Олеся Архипська зазначила, що на сьогодні Україна не лише переймає досвід інших країн, але й може ділитися власним, зокрема, щодо впровадження відкритості політики, розвитку публічних закупівель, відкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників підприємств.

Серед пріоритетів для України на 2018 – 2020 роки Олеся Архипська назвала розбудову довіри: «Довіра має будуватися не тільки зі сторони громадянського суспільства до Уряду, але і навпаки: Уряд має довіряти громадянському суспільству».

Хелен Турек, фахівець з реалізації програм відділу підтримки міжнародної Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», у своєму виступі підкреслила, що в пріоритетах України на 2018 – 2020 роки повинні залишатися деякі впроваджувані зараз реформи, які особливо важливі для країни, зокрема реформи, направлені на боротьбу з корупцією. Крім того, вона підкреслила, що важливо проводити моніторинг стану виконання реформ і бачити реальний діалог між суспільством і владою. 

Заступник директора Представництва Програми розвитку ООН в Україні Блерта Чела наголосила, що ПРООН підтримує Ініціативу від часу її започаткування у 2011 році. За її словами, це дало змогу спостерігати динаміку розвитку. «Ми раді бачити реальний прогрес щодо відкритості Уряду», – підкреслила Блерта Чела. Вона додала, що Представництво ПРООН сприятиме тому, щоб якомога більше учасників було залучено до розробки нового плану дій з впровадження Ініціативи. «Ми налаштовані на тісну співпрацю з Урядом та іншими зацікавленими сторонами, щоб посилити відкритість Уряду та забезпечити вирішення нагальних потреб, які існують в суспільстві», – зазначила вона.

Тарас Качка, стратегічний радник міжнародного фонду «Відродження», переконаний, що крім плану дій, який зараз розробляється, потрібно звернути увагу на контекст реформи державного управління, а саме на впровадження нових підходів до прийняття урядових рішень.

«Можливість далі розвивати відкритість Уряду буде залежати від того, наскільки ця відкритість перекладається на якість формування політики», – зазначив Тарас Качка і додав, що Ініціатива, яка сьогодні обговорюється, є одним із важливих елементів більш широкої реформи урядування.

Оскільки Урядом розпочато підготовку дворічного плану дій з впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2018 – 2020 роках, учасникам заходу було запропоновано взяти участь в інтерактивному опитуванні щодо реалізації Ініціативи, а також голосуванні щодо визначення пріоритетних Цілей сталого розвитку для формування нового плану дій. Подальша дискусія щодо нових зобов’язань України в рамках Ініціативи відбулася в форматі світового кафе.