Безготівкова форма надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг

 

Безготівкова грошова форма запроваджується для громадян, які звертаються за призначенням житлової субсидії після 1 січня 2019 року, та громадян які звертаються за призначенням субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому механізм виплати субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива залишається незмінним.

З 1 травня 2019 року громадяни мають надати управлінню соціального захисту населення Заяву та Декларацію про доходи і витрати осіб, які звертаються  за призначенням житлової субсидії. У Заяві обов’язково зазначається номер мобільного телефону одержувача субсидії.

Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 „Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі”, зі змінами та доповненнями,  без зазначення у Заяві номеру мобільного телефону управління соціального захисту населення не матиме права призначати житлову субсидію.

Громадяни, яким житлова субсидія надається у безготівковій грошовій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми, перерахованої управителям, об’єднанням, виконавцям комунальних послуг житлової субсидії.

Сума, яку одержувач субсидії має сплатити за житлово-комунальні послуги самостійно, буде зазначена в смс – повідомленні Ощадбанку як наявний залишок платежу за кожним видом послуг.

 

Готівкова форма надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 лютого  2019 року № 62 змінено механізм отримання житлової субсидії для тих домогосподарств, яким житлову субсидію призначено з жовтня 2018 року.

Всі, кому призначено субсидію з жовтня 2018 року, отримали у березні готівку для оплати житлово-комунальних послуг за лютий 2019 року. А у квітні – кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за послуги спожиті у квітні.

Громадяни, яким субсидія надається в готівковій формі, зобов’язані самостійно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги в повному обсязі.

 

Начальник управління

соціального захисту населення

районної державної  адміністрації                                             В.СИБІРА

 

 

З 1 жовтня 2018 року змінено умови призначення житлової субсидії

Управління соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області повідомляє:

З 1 жовтня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: внутрішньо переміщені особи, особи, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків),  особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які станом на 01.01.2018 досягли 18-річного віку у яких взагалі відсутні доходи за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України.

 Для отримання більш детальної інформації прохання звертатися до управління соціального захисту населення Петрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області за адресою: вул. Центральна, 32, смт Петрове або за телефоном (05237) 9-63-33.

Житлові субсидії

Програма житлових субсидій, яка діє в Україні більше 20 років, є дієвим держаним механізмом  соціальної підтримки населення  в умовах підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги, особливо в останні роки.

Уряд постійно коригує механізм надання житлової субсидії у напрямку її  спрощення.

На сьогодні, порядок надання документів для призначення житлової субсидії, а також порядок її надання, дозволяє кожній сімї, яка відчуває, що не в змозі сплатити за житлово-комунальні послуги, звернутись за отриманням житлової субсидії.

Згідно з пунктом 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848  субсидії  призначаються за наявності різниці між розміром плати  за  житлово-комунальні  послуги,  скраплений газ, тверде та рідке  пічне  побутове  паливо  у  межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом  визначеного  Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, не залежно від того є вона власником житла чи ні. Основна умова — реєстрація місця проживання за адресою, за якою сімя звертається за субсидією.

Також, на даний час, скасовано всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій, а саме: наявність у власності 2-х житлових приміщень, 2-х автомобілів, здача в найм житлового приміщення тощо. Встановлено єдине обмеження: покупка на суму 50 тис.грн.

Тобто, якщо сім'єю протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії було здійснено купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного зв'язку на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис.грн., то у такому випадку сім'я не має права на призначення субсидії.

Але навіть і в таких випадках, якщо сім’я дійсно не в змозі сплатити за послуги, надано право районним комісіям  з питань надання різних видів державної допомоги та пільг на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї приймати рішення про призначення житлової субсидії.

Для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування враховуються доходи на рівні:

для першої  групи на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму для  працездатних осіб  (до 01 травня враховувався один ПМ);

для другої на рівні трьох розмірів прожиткового мінімуму для  працездатних осіб (до 01 травня враховувалося два ПМ);

для третьої на рівні чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для  працездатних осіб (до 01 травня враховувалося три ПМ).

З метою посилення соціального захисту сімей у звязку з підвищенням тарифів Урядовим рішення визначено низку доходів, які не враховуються при наданні житлової субсидії.

Так до сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи  від розміщення депозитів, частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні  дитини,  виплата  якої здійснюється одноразово, одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України  "Мати-героїня", державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сімях, щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних  послуг, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб,  які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських  та  благодійних організацій,  допомога  на  поховання, одноразова допомога, яка надається  відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування,  підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.

Особам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам їх сімей до сукупного  доходу  не враховуються:

отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної  операції грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям   та працівникам Збройних  Сил, Національної Гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, іншим працівникам  утворених  відповідно до закону військових формувань;

отримана ними у період та/або після безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції благодійна допомога незалежно від розміру та джерела походження.

Перелік документів, які надаються для призначення субсидії, на сьогодні мінімальний. Призначення субсидії відбувається на підставі двох документів — заяви та декларації про доходи і витрати, т.т. скасовано необхідність надання довідок про доходи, у тому числі й працюючих осіб.

Всі відомості для призначення субсидії (доходи, склад сім'ї, забезпеченість житлово-комунальними послугами) управління соціального захисту отримують самі за запитами до відповідних організацій (фіскальна служба, Пенсійний фонд, фонди соціального страхування, центри зайнятості, організації-надавачі житлово-комунальних послуг тощо).

Встановлено автоматичний принцип призначення житлової субсидії. Якщо сім'я є учасником програми “Житлові субсидії”, тобто отримувала субсидію в опалювальний період 2015-2016 років, то на наступний термін субсидія призначається  автоматично, без звернення.

Субсидія на житлово-комунальні послуги призначається  з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону. Розмір субсидії розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.

З початком опалювального сезону буде проведено перерахунок розміру субсидії у зв’язку із включенням в оплату послуги теплопостачання, газо- чи електропостачання на опалення на термін  по квітень 2017 року.

У разі підвищення цін та тарифів на житлово-комунальні послуги органи соціального захисту населення проводять перерахунок розміру раніше призначеної субсидії також  без звернень громадян.

Водночас, субсидія на тверде паливо та скраплений газ призначається з місяця звернення до кінця календарного року. Для призначення субсидії на тверде паливо та скраплений газ з 01 травня 2016 року є обов'язковим особисте звернення громадян.

 

Зміни до Програми житлових субсидій з 1 травня 2017 року

 

Автоматичне перепризначення субсидії стосується тільки отримувачів.

Автоматичне продовження статусу отримувача субсидії на наступний період. Якщо сім’я вже подавала заяву на отримання допомоги, субсидія на новий сезон буде нарахована автоматично.

 

Як рахують доходи сім'ї

У серпні Кабмін змінив методику підрахунку доходів сімей для нарахування розміру субсидії. На опалювальний сезон 2017-2018 років будуть враховуватися доходи громадян за перший і другий квартали                     2017 року. Раніше для процедури нарахування використовувалися дані про доходи за цілий рік.

Таким чином, рішення про нарахування субсидії ухвалюється, виходячи із середньомісячного рівня доходів сім'ї за період із січня 2017 року до червня 2017 року, призначення з листопада - квітень 2017 вересень             2017 року. Відповідно, після закінчення опалювального сезону розмір субсидії порахують знову. Для цього періоду, до уваги візьмуть доходи сім'ї за третій і четвертий квартали 2017 року.

Ці зміни не стосуються тих, хто отримує субсидію на придбання газу в балонах, вугілля та дров. Субсидію їм рахуватимуть за доходами за 2017 рік.

Урядом 08 вересня 2016 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №635 “Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”, якою передбачено особливості врахування доходів, а саме:

враховувати непрацюючим пенсіонерам, які не мають інших доходів крім пенсії, розмір пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія (до змін враховувались всі доходи за попередній календарний рік). При цьому обов'язковим є надання заяви та декларації до управління соціального захисту населення.

враховувати дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи, якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі;

враховувати фактичні розміри отриманих доходів, якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, але яка протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один з наступних видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом I та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомогу по безробіттю або будь-які доходи, отримані особою, яка не досягла 18-річного віку станом на 31 грудня року, за який враховуються такі доходи;

враховувати дохід на рівні 2-х прожиткових мінімумів, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи, якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом  на 1 січня року, за який враховуються доходи, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи. В окремих випадках за рішенням районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад або комісій, які ними утворюються, для осіб, які проживають у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

 

ЗБІЛЬШЕНО СОЦІАЛЬНУ НОРМУ ДЛЯ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ

Для пенсіонерів, інвалідів, інших людей, які не працюють з об’єктивних причин, Уряд збільшує соціальну норму, за якою надається житлова субсидія.

Якщо в помешканні проживає одна-дві непрацездатні людини, соціальна норма, за якою їм рахуватиметься розмір допомоги, збільшується до 75 кв. м.

ЗМІНИ В ОПАЛЮВАЛЬНИЙ ПЕРІОД

Якщо раніше субсидія на опалювальний сезон призначалася з 1 жовтня до 30 квітня і перераховувалася відповідно до рішення органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади про дату початку та закінчення опалювального сезону, то у 2017-2018рр. для користувачів у кого індивідуальне опалення, субсидія нараховується з 15 жовтня до 15 квітня.

ПРО ЩО ПОТРІБНО ПОВІДОМЛЯТИ ФАХІВЦІВ СОЦЗАХИСТУ

Протягом місяця отримувачі субсидії повинні повідомити органи соціального захисту населення про наступні зміни:

 - складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався;

 - соціального статусу членів сім’ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;

 - про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень;

 - набору комунальних послуг: відмовилися від централізованого палення і перейшли на індивідуальне чи навпаки.

КОМУ ПОВТОРНО НЕОБХІДНО ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ НА ОФОРМЛЕННЯ СУБСИДІЇ

Заяву і Декларацію про доходи заново треба подавати сім’ям, які:

 - орендують помешкання;

 - мають зміни у складі сім’ї: хтось прописався чи виписався.

ЗМІНИ В НОРМАХ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ У ЖИТЛОВИХ ПРИМІЩЕННЯХ З 01 СІЧНЯ 2018 РОКУ

 

у житлових приміщеннях (будинках) - 70 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт·г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 110 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт·г на місяць;

обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт·г на місяць;

не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 100 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт·г на місяць;